Jedlá soda a 25 tipů na použití

Jedlá soda je úžasný prostředek, který by neměl chybět v žádné ekodomácnosti a vlastně ani v té konvenčnější a konvenční. Má totiž fantastické vlastnosti a jako bonus – nezatěžuje přírodu.  Soda bicarbona – hydrogenuhličitan sodný – se po zahřátí rozkládá uhličitan sodný (soda na praní), vodu a oxid uhličitý.
 

Základní schopnosti sody bicarbony:

  • Uvolňuje v teple kysličník uhličitý – při pečení tím kypří těsto, a při posypání ohně ho tím dusí

  • Dezodorizace (neutralizuje pachy)

  • Čistění (jemné písek, který nepoškrábe a rozpouští mastnostu, pro větší efekt se může kombinovat s octem či kyselinou citronovou > šumění)

  • Je  zásaditá

 
 

Kde všude můžeme sodu bicarbonu používat?

1. Součást kypřícího prášku do pečiva, v mnoha receptech se přidává ještě lžíce sody bicarbony k prdopeči

2. Vlastní domácí šumák (základní dělení: 2 díly cukru, 1,5 až 2 díly kyseliny citronové a 1 díl jedlé sody)

3. Zelenina neztratí při vaření svoji barvu, když do vody přidáte lžičku sody
Při namáčení luštěnin přidejte lžíci jedlé sody, luštěniny budou stravitelnější

4. Lžička sody přidaná do vody na mytí nádobí vše skvěle odmastí.

5. Kašičku z vody a sody můžete použít i při mytí smaltového nádobí místo písku, dobře odstraňuje i připáleniny.

6. Soda bicarbona s vodou ve formě kašičky skvěle čistí sklokeramickou varnou desku i klasický sporák, troubu a mikrovlnku – kašičku naneste, nechte působit cca 20 minut a otřete vlhkým hadříkem a osušte. Kašička zbaví povrch mastných starých skvrn i pachů.

7. Soda výborně pohlcuje pachy – do ledničky dejte misku se sodou, můžete ji nasypat i do koše (a pak i do popelnice u domu)

8. k odstranění pachů z koberce (od domácích mazlíčků či batolete v tréninku na nočník) stačí rozsypat sodu bicarbonu po koberci a pak vyluxovat  – tím zároveň dezodorizujete i svůj vysavač

9. schopnosti pohlcovat pachy můžete využít i v autě při čištění interiéru (kdo vozí děti, ocení J ), pokud máte batole v ročníkovém tréninku, pak použijte i na odstranění pachu moči z počurané (a uschlé) autosedačky (ne vždy se dá potah v běžném provozu prát)

10. Soda odstaníní pach i z bot a botníku – nasypte přes noc do bot, do botníku dejte misku se sodou. Koupel ve vodě se sodou osvěží i nohy a pomáhá proti jejich zápachu.

11. Dá se použít i do šatních skříní na osvěžení prádla

12. Odpad ve dřezu vyčistíte tak, že zalijete půl šálku sody nasypané do odpadu horkou vodou. Nebo večer nasypate šálek sody, ráno nalijete šálek octa a pak následuje konvice horké vody – to je tvrdší způsob čištění.

13. Myčku vyčistí a zbaví pachů a mastnoty hrneček jedlé sody a program na oplach

14. Roztok jedlé sody a vody skvěle poslouží k čištění dětských hraček jako naprosto zdravotně nezávadný odmašťovač

15. Roztok vody a sody v rozprašovači může posloužit jako osvěžovač vzduchu v místnosti. Pokud přidáte i pár kapek esenciálního oleje, máte vonný sprej.

16. Jedlá soda – soda bicarbona – se dá používat i při praní, ačkoli tam doporučujeme používat rovnou uhličitan sodný (tedy sodu na praní).

17. Můžete ji použít i k namáčení prádla – tradičně plenek a utěrek – zajistí úžasnou čistotu. Pokud ji použijete k namáčení plen při skladování, eleminujete plenkový odér. Zápach při skladování plen starších batolat také odstraníte nasypání sody do skladovací nádoby (osvědčilo se mi dát sodu do malého látkového pytlíčku do kyble s plenkama).

18.  Zápach z pračky odstraní půl hrnečku sody přidané do krátkého pracího programu.

19. Tradiční doporučení je použití sody bicarbony na bělení zubů – pozor ale na poškození skloviny! Soda bicarbona se použivá v receptech na domácí zubní pasty (např. směs sody a kokosového oleje)

20. Sodou si můžeme mýt vlasy (pro více rad hledejte na internetu „No Poo“ – základní recept je lžíce sody rozpuštěná ve vodě na omytí, odmaštění vlasů a pak oplach octovým roztokem – vlasy jsou čisté a lesklé)

21. Soda bicarbona neutralizuje pach potu, a  dá se použít jako jemný deodorant – jako pudr ji naneseme do podpaží

22. Soda se používá i jako přísada do koupelí – změkčí kůži a látky se lépe vstřebávají

23. Říká se, že „smrdí jako pes“ – nebude, když na psa použijete jedlou sodu jako suchý šampon

24. Jedlá soda se používá i jako práškový hasicí prostředek – za tepla uvolněný kysličník uhličitý omezuje přístup kyslíku do plamene, a tím oheň dusí

25. Soda zklidní štípance – na hmyzí bodnutí naneseme kašičku ze sody a vody. Je to efektní a výrazně levnější, než Fenistil gel, při stejné účinnos