Kozlík lékařský zajímavosti

Kořen kozlíku lékařského obsahuje množství látek, které zlepšují kvalitu spánku a zmírňují projevy stresu a úzkosti.

Mezi tyto látky patří kyselina valerenová, kyselina isovalerová a množství dalších látek s antioxidačními účinky

Kozlík lékařský si získal velkou pozornost odborné veřejnosti díky své interakci s kyselinou gama-aminomáselnou (GABA), což je chemická látka, které pomáhá regulovat přenos nervových vzruchů v mozku a centrální nervové soustavě. 

Výzkum naznačuje, že nízká hladiny kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v důsledku akutního či chronického stresu může vést až ke vzniku úzkosti a zhoršení kvality spánku.

Kyselina valerenová potlačuje odbourávání GABA v mozku a pomáhá tak navodit pocit klidu a pohody. Stejným způsobem účinkují i benzodiazepiny (např. Valium, Diazepam, Xanax, apod.), které se používají v léčbě úzkosti jako léky na uklidnění.

Kořen kozlíku lékařského dále obsahuje antioxidanty hesperidin a linarin, které mají sedativní (uklidňující) účinky a zlepšují kvalitu spánku.

Většina těchto látek potlačuje nadměrnou činnost amygdaly, což je část mozku odpovědná za strach a silné emoční odpovědi na stres.

Jedna studie na myších zjistila, že výtažky z kořene kozlíku lékařského zlepšují odpověďna fyzickou i psychickou zátěž, protože pomáhají udržovat stabilní hladinu serotoninu, což je chemická látka obsažená v mozku, která je odpovědná za regulaci nálady.

Účinky kozlíku lékařského

 • napomáhá při stresu
 • při depresích
 • při přecitlivělosti
 • při nespavosti
 • při bolestech
 • při srdeční arytmii, bušení srdce
 • při silné menstruaci
 • prevence mrtvice
 • tlumí sexuální aktivitu
 • Použití

  Kozlík lékařský je nejvíce používán ve spojitosti se spánkem, kdy napomáhá k jeho snadnějšímu navození. Jeho výhodou je, že na rozdíl od prášků na spaní nemá kozlík žádné vedlejší účinky. Ovšem neměl by se užívat déle než 3-4 týdny v kuse, neboť může být lehce návykový. Doporučuje se doporučuje se jej užívat např. 3 dny a poté 3 dny udělat pauzu. Také je nutné dodržet doporučené dávkování jinak může dojít k opačnému účinky - tedy k většímu rozrušení a s tím spojenou nespavostí. Kozlík se často užívá při stresu, depresích, neklidu či hysterii a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami. Díky svým zklidňujícím účinkům má také vliv na žaludeční nervozitu, bušení srdce či bolesti hlavy. Dále se dá kozlík užívat jako prevence proti mozkové mrtvici, na silné menstruační krvácení a na uvolnění křečí či slzení očí.

  Popis

  Kozlík lékařský je trvalou bylinou s výškou od 60 do 200 cm, kterou provází charakteristický pach.
  Z krátkého, ale silného válcovitého podzemního oddenku vyrůstají četné kulaté kořeny. Lodyha je dutá, zbrázděná, přímá, větví se až v horní části při květu. Lodyha je vstřícně osázena dlouze řapíkatými peřenosečnými listy. Lichozpeřené listy jsou složené ze 7 – 9 párů kopinatých lístků se zubatým okrajem. Kozlík kvete od června do srpna. Květy se na rostlině objevují až od druhého či třetího roku. Drobné nálevkovité květy v bílé nebo narůžovělé barvě se skládají do hustého květenství. Vytvářejí plochý latovitý vidlan.
  Plodem jsou nažky kopinatého tvaru.

  Užívá se kořen.

  Účinné látky

  Kozlík lékařský obsahuje  alkaloidy (actinidin, valerin, valerianin), isovaleramid, gamaaminomáselnou kyselinu (GABA), isovalerovou kyselinu a jiné látky s různou tlumící schopností na centrální i perfierní nervovou soustavu (proto také účinkuje na uvolnění svalových křečí - viz. myorelaxans)

  Zajímavosti

  Hlavní částí Kozlíku je éterický olej, který v sobě ukrývá kyselinu kozlíkovou. Ihned po sběru není skoro cítit, ale po vysušení má ostré aroma, které je pro Kozlík natolik typické. Někteří ho dokonce přirovnávají ke kočičí moči a je pravdou, že rostlina až hypnoticky tyto domácí mazlíčky přitahuje. Jakmile kočky zbystří Kozlík, hlasitě do něho ulehnou a dokáží se v něm nepřetržitě válet. Proto se Kozlíku často přezdívá kočičí kořen.

  Další názvy kozlíku

  Kozlík lékařský bývá také známý pod názvy baldrián, baldrán, baldryján, čertikus, dřevenák, kocúrník, kočičí kořen, kozilec, kozelec, odole, odolen, odolenový kořen, paldrán, valerián, valeriána.

  Koupíte ZDE