Včelí Vosk 100% přírodní 10 g

Neohodnoceno
 

10 g

Odpovídá 1 kostce

Není chemicky čištěný jako většina vosku na trhu !

Dostupnost Skladem
Měrná cena 100 Kč / 100 g
10 Kč
   
Kategorie Kosmetické suroviny
 

Vosk včely tvoří ve voskotvorných žlázách, které jsou umístěny na spodní části zadečku včely. Vosk tvoří pouze dělnice. Včelí vosk je nejméně propagovaným včelím produktem pro použití v apiterapii, přitom jeho vlastnosti by si zasloužily více přízně. Pomineme-li přínos pro včely, které z vosku vytvářejí buňky, do kterých dávají pyl, sladinu (budoucí med) a matka do nich klade vajíčka, je včelí vosk užitečný i pro člověka.

Nejznáměji a historicky nejdéle se včelí vosk využívá na výrobu svíček. Svíčky ze včelího vosku nečadí, ionizují ovzduší, nevznikají karcinogenní zplodiny, pohlcují pachy a díky své medové vůni jsou vhodné i v aromaterapii. V dnešní době se používá včelí vosk i na výrobu mastí a to nejen těch na odřeniny, ale i v kosmetických a farmaceutických preparátech. Také nábytek je nejlépe ošetřen leštidlem ze včelího vosku. Stejně tak se ošetřuje kůže či náš plechový miláček. Možná jste ani nevěděli, že vosk se používá i v malířství, pekařství, potravinářství či na aromatizování tabáku.

Vosk obsahuje velké množství vitamínu A, jsou v něm mastné kyseliny, minerály, ale i malé zbytky propolisu. Dle některých chemiků se vosk skládá až z 300 látek. O vosku se tvrdí, že vytahuje jedy z těla (toxiny).

Při zpracovávání vosku je nutné dbát na několik pravidel. V první řadě se vosk nesmí dlouhodobě převařovat, aby nezmýdelnatěl. Kvalitu vosku můžete snížit i rozehříváním v nevhodných nádobách. Nejideálnější je rozehřívat vosk v nerezu nebo ve smaltovaném hrnci bez oťuků. Také jeho skladování je krapek náročnější. Při delší době v teplotách pod 15°C praská (především mezistěny jsou velmi náchylné na chladnější teploty) a jakmile ho vystavujete slunci, začne blednout a roztává se. Pravý včelí vosk má bod tání mezi 62°C – 70°C.

Domácí léčení
(pro jistotu se ale poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty, toto léčení určitě bez porady s lékařem nezačínejte)

Houser – ne, nebavíme se o tom pírkatém zvířátku, které tak výborně chutná. Řeč je o ústřelu zad. Bolestivé projevy nás mnohdy zcela paralyzují. Panenský vosk nebo plástev se nahřeje na cca 45°C (pozor, více ne, neboť by se roztavila), přiloží se na postižené místo, přebalí utěrkou nebo plátnem, dále se přikryje igelitem nebo potravinářskou folií a dvě hodiny nechá působit. Ideálně v leže pod peřinou. Pokud nemáte k dispozici plástev, můžete namočit látku či utěrku ve včelím vosku, který rozehřejete v nerezovém nebo smaltovaném hrnci. Necháte vystydnout na přijatelnou teplotu a dále aplikujete stejně. Pozor! Včelí vosk je hořlavý a opravdu hodně pálí. Z látky ho již nedostanete. Proceduru opakujte až do odeznění problémů. Stejným způsobem můžete používat včelí vosk při revmatických onemocněních, bolestech kloubů, obezitě či celulitidě.

Problémy s horními cesty dýchacími – máte-li v blízkosti včelaře, zkuste se s ním domluvit, že Vám po vytáčení nechá tzv. medovou žvýkačku. Jedná se o vosk, který se strhává při vytáčení medových plástů a je částečně ještě s medem. Možné je i využít části plástů s medem v celku, nebo si koupit plástečkový med. Žvýkáním těchto plástů po dobu cca 15 minut dojde k uvolnění dutin. Zároveň můžete tuto medicínu využít i při problémech se zuby či paradentozou.

Odřeniny, popraskaná kůže – ano, i na to je možné použít včelí vosk. Ne však samotný, ale v léčivé masti. Výroba takové masti není nic složitého. Ohřejeme vepřové sádlo (pozor, nesmí se připálit) a zalejeme jím vybrané byliny např. měsíček lékařský, heřmánek, atd.. (o bylinkách na různé neduhy budeme psát později). Necháme zchladnout. Další den opět rozehřejeme a přecedíme přes sítko (ideálně plastové) nebo plátýnko. V teplém roztoku rozehřejeme cca 50 – 100g včelího vosku. Sádlo můžete nahradit i olivovým olejem (ideálně panenským). Potřebné množství je cca 1kg sádla nebo 1l oleje.

Psychika – v dnešní vystresované době je touha po relaxaci čím dál tím větší. Můžete si dát koupel (ideálně s bylinnými soli) a zapálit svíčku. Svíčky ze včelího vosku navozují pohodu a uklidňují mysl především díky jejich medové vůni a vlastností. Dlouhé dívání do plamene pálí naše chmury a očišťuje naší duši. Vzhledem k tomu, že lze již koupit kvalitní svíčky ze včelího vosku a to i v barevných kombinacích, lze je použít nejen v aromaterapii, ale také v terapii barvami. Vždy se ale ptejte, čím jsou dané svíčky barveny, abyste si nepřinesli chemický mix, který opravdu nerelaxuje.

Neduhy všeobecně – na téměř jakoukoliv potíž lze použít i tělové či ušní svíce. Je však opravdu nutné, aby tyto svíce byly vyrobeny z kvalitní bavlny a pouze ze včelího vosku. Pomocí těchto svící uvolňujeme blokády, bolesti a vytahujeme toxiny z těla. Je prokázáno, že tělové svíce dokáží uvolnit napětí. Pomáhá taktéž při bolestech kloubů a zad, namožení svalů, trávicích problémech, dýchacích problémech, atd.

Nespavost – věděli jste, že pokud si zapálíte svíčku cca 20 minut před spaním, tak budete mít hlubší, kvalitnější a klidnější spánek? Ranní nával energie je samozřejmostí.

Hebká pleť – medové mýdlo si také můžete vyrobit doma. Vezměte mýdlo, které běžně používáte a nastrouhejte ho a rozpuste. Jednu polévkovou lžíci včelího vosku smíchejte s mýdlem a pak přidejte 1 polévkovou lžíci medu. Nechte ztuhnout. K těmto účelům se doporučují využívat co nejpřírodnější a ideálně neparfemovaná mýdla.

Použitá literatura:
Ing. Štefan Demeter, CSc. – Apiterapie -Léčení včelími produkty

Hmotnost 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.